Înapoi la știri

Armata Israel anunță eliberarea a doi ostatici deținuți de Hamas

12 Feb 2024
4 minute min
Ion Ionescu
Doi ostatici israelieni au fost salvați, într-o operațiune militară spectaculoasă, din mâinile grupării teroriste Hamas, în timpul unei misiuni de salvare desfășurate de Forțele de Apărare din Israel (IDF), în cursul nopții trecute. Cei doi ostatici, Fernando Simon Marman, în vârstă de 60 de ani, și Norberto Louis Har, în vârstă de 70 de ani, au fost capturați de mișcarea radicală palestiniană în data de 7 octombrie, în kibbutz-ul Nir Yitzhak. După mai multe zile de negocieri și investigații, echipa de forțe speciale a armatei israeliene a reușit să localizeze și să elibereze cu succes ostaticii.
Publicitate
Potrivit unui comunicat comun emis de IDF, Serviciul General de Securitate și Poliția Israeliene și publicat de serviciul de presă al armatei, acțiunea de salvare a fost desfășurată în orașul Rafah, în cadrul unei operațiuni împreună cu Serviciul General de Securitate și Poliția Israeliene. Cei doi ostatici au fost eliberați din captivitatea Hamas și au fost transmiși în siguranță către forțele israeliene. Starea de sănătate a celor doi ostatici este bună, însă au fost transferați în Centrul Medical Sheba al Spitalului Tel Hashomer pentru a fi supuși unui examen medical complet, așa cum a precizat generalul de brigadă Yoav Mordechai, purtătorul de cuvânt al IDF. Operațiunea a fost un succes, iar autoritățile israeliene intenționează să investigheze în continuare acest caz de răpire și să tragă la răspundere pe cei responsabili. Această operațiune militară de salvare a fost posibilă datorită cooperării strânse dintre divers grupuri de securitate din Israel și capacităților militare avansate ale IDF. Acțiunile teroriste ale organizațiilor precum Hamas sunt condamnate în mod ferm de Israel și acestea nu vor fi tolerate sub nicio formă. Eliberarea cu succes a celor doi ostatici este o confirmare a angajamentului nostru de a proteja cetățenii și de a face față amenințărilor la adresa securității noastre. Suntem alături de Fernando Simon Marman și Norberto Louis Har și le urăm sănătate și recuperare rapidă. Autoritățile israeliene rămân vigilente și determinate să lupte împotriva terorismului și să asigure siguranța cetățenilor lor, indiferent de provocările întâmpinate. Suntem recunoscători pentru sacrificiul și curajul forțelor de securitate care au adus acești ostatici înapoi acasă. Continuăm să ne susținem angajamentul și responsabilitatea de a păstra pacea și stabilitatea în regiune. Autor/Redactor: - (șterge această linie)
Alte postari din Actualitate
Actualitate

Vizită pastorală a Înaltpreasfințitului Andrei în Fiad, Năsăud

Marți, 2 iunie 2026, Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, Arhiepiscopul Vadului, Feleacului și Clujului, a realizat prima sa vizită pastorală în filia Fiad, parte a Parohiei Telciu II din Protopopiatul Năsăud. Cu această ocazie, ierarhul a binecuvântat noul altar de vară, precum și lucrările recente de renovare efectuate la biserica locală.

Actualitate

Tragedie în Cicârlău: un adolescent de 15 ani găsit mort pe un teren extravilan

Comunitatea din Cicârlău este profund îndurerată după ce, pe 1 iunie, chiar de Ziua Internațională a Copilului, un tânăr de doar 15 ani a fost descoperit fără viață pe un teren extravilan. Alerta a fost dată duminică, iar polițiștii de la Poliția Orașului Tăuții-Măgherăuș s-au deplasat de urgență la fața locului pentru a investiga circumstanțele tragediei.

Actualitate

Parohia Ortodoxă Recea organizează proiecția filmului „Împăratul Împăraților”

Pe 30 iunie, la ora 18:00, Parohia Ortodoxă Recea va găzdui proiecția filmului „Împăratul Împăraților”, o producție dedicată întregii familii. Evenimentul, adresat atât copiilor, cât și adulților, va avea loc la biserica din Recea și promite să ofere o experiență spirituală și educativă, potrivită pentru toți participanții.

Actualitate

Colectivul Penitenciarului Baia Mare regretă dispariția generalului Costică Voicu

Colectivul Penitenciarului Baia Mare exprimă un profund regret la aflarea veștii despre decedarea domnului general Costică Voicu. Acesta a fost un pilon important în cadrul instituțiilor de ordine publică, lăsând în urmă o moștenire valoroasă și un exemplu de profesionalism și dedicare.

Acasa Recente Radio Județe