Înapoi la știri

Un nou președinte a fost ales în Ungaria după demisia Katalinei Novak

27 Feb 2024
1 minut min
Cristina Preda
Tamaş Sulyok este noul preşedinte al Ungariei după ce fosta preşedintă, Katalin Novak, şi-a dat demisia acum două săptămâni. Parlamentul maghiar l-a ales pe Tamaş Sulyok, un fost şef al Curţii Constituţionale în vârstă de 67 de ani, ca urmaş al lui Novak. Preşedintele în Ungaria are un rol ceremonial, iar Klaus Iohannis, preşedintele României, l-a felicitat pe noul lider maghiar. "Aștept să colaborăm în beneficiul ambelor noastre popoare", a spus Iohannis. Katalin Novak şi-a dat demisia pe 10 februarie, după presiuni
Publicitate
crescute pentru graţierea unui bărbat condamnat şi implicat într-un caz de abuz sexual într-o casă de copii. Tamaş Sulyok, un jurist care a condus Curtea Constituţională din 2016, a depus jurământul după votul Parlamentului şi va intra în funcţie pe 5 martie. Opoziţia a criticat alegerea lui Tamaş Sulyok, argumentând că este un candidat fără experienţă politică şi câteva mii de persoane au protestat duminică la Budapesta, cerând ca preşedintele să fie ales prin vot universal direct, nu de către Parlament.
Alte postari din Actualitate
Actualitate

Parohia Ortodoxă Recea organizează proiecția filmului „Împăratul Împăraților”

Pe 30 iunie, la ora 18:00, Parohia Ortodoxă Recea va găzdui proiecția filmului „Împăratul Împăraților”, o producție dedicată întregii familii. Evenimentul, adresat atât copiilor, cât și adulților, va avea loc la biserica din Recea și promite să ofere o experiență spirituală și educativă, potrivită pentru toți participanții.

Actualitate

Un bărbat din Baia Sprie, condamnat la închisoare, prins de poliție

Pe 1 iunie 2026, polițiștii din Baia Sprie au reușit să identifice și să rețină un bărbat de 45 de ani, căutat în baza unui mandat de executare a pedepsei cu închisoarea emis de Judecătoria Cluj. Acesta a fost condamnat la cinci ani și șase luni de detenție pentru tentativă de omor.

Actualitate

Vizită pastorală a Înaltpreasfințitului Andrei în Fiad, Năsăud

Marți, 2 iunie 2026, Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, Arhiepiscopul Vadului, Feleacului și Clujului, a realizat prima sa vizită pastorală în filia Fiad, parte a Parohiei Telciu II din Protopopiatul Năsăud. Cu această ocazie, ierarhul a binecuvântat noul altar de vară, precum și lucrările recente de renovare efectuate la biserica locală.

Actualitate

Tragedie în Cicârlău: un adolescent de 15 ani găsit mort pe un teren extravilan

Comunitatea din Cicârlău este profund îndurerată după ce, pe 1 iunie, chiar de Ziua Internațională a Copilului, un tânăr de doar 15 ani a fost descoperit fără viață pe un teren extravilan. Alerta a fost dată duminică, iar polițiștii de la Poliția Orașului Tăuții-Măgherăuș s-au deplasat de urgență la fața locului pentru a investiga circumstanțele tragediei.

Acasa Recente Radio Județe