Înapoi la știri

Atacuri cibernetice asupra spitalelor din Maramureş

13 Feb 2024
4 minute min
Andrei Miroslavescu
Un atac cibernetic masiv a avut loc în această dimineață în 15 spitale din țară, majoritatea fiind din București. Printre acestea se numără Institutul Marius Nasta, Institutul Clinic Fundeni și Spitalul de Urgență Bagdasar-Arseni. Atacul a afectat camera de gardă și raportarea serviciilor în aceste spitale, întrerupând activitatea lor normală. Ministerul Sănătății a anunțat că 18 spitale din întreaga țară au fost afectate de un atac cibernetic de tip ransomware.
Publicitate
În cursul nopții de 11 spre 12 februarie 2024, serverele de producție ale sistemului informatic HIS au fost ținta unui atac cibernetic masiv de tip ransomware. Potrivit Ministerului Sănătății, aceasta a dus la blocarea sistemului, criptarea fișierelor și bazelor de date. Spitalele afectate sunt: - Spitalul Clinic de Urgenţă Chirurgie Plastică, Reparatorie şi Arsuri Bucureşti - Spitalul de Ortopedie şi Traumatologie Azuga - Spitalul Judeţean de Urgenţă „Dr. Constantin Opris” Baia Mare - Spitalul Clinic Judeţean de Urgenţă „Sf. Apostol Andrei” Constanţa - Institutul Oncologic „Prof. Dr. Al. Trestioreanu” Bucureşti (IOB) - Spitalul Militar de Urgenţă „Dr. Alexandru Gafencu” Constanţa - Spitalul Municipal Sighetu Marmaţiei - Spitalul Judeţean de Urgenţă Targoviste - Spitalul Clinic C.F. nr. 2 Bucureşti - Institutul Clinic Fundeni - Institutul Regional de Oncologie Iaşi (IRO Iaşi) - Spitalul Judeţean de Urgenţă Buzău - Spitalul Judeţean de Urgenţă Slobozia - Institutul de Boli Cardiovasculare Timişoara - Spitalul de Boli Cronice Sf. Luca - Spitalul Clinic Colţea - Spitalul Municipal Medgidia - Spitalul Judeţean de Urgenţă Piteşti Agentia Nationala pentru Securitate Cibernetica (DNSC) a fost informata astazi, de o companie care ofera servicii informatice mai multor spitale din Romania, despre un atac cibernetic asupra acestora. Momentan, activitatea a cel putin 15 spitale este fie întreruptă, fie încetinită din cauza problemelor tehnice. Sistemul de informare al spitalelor nu mai poate fi folosit, iar internetul nu mai funcționează, împiedicând raportarea și înregistrarea serviciilor medicale. Unele spitale au fost nevoite să apeleze la modalitățile vechi de a înregistra datele, completând documente de mână ce urmează să fie introduse în sistem după remedierea problemelor. Ministerul Sănătății a transmis astăzi că DNSC a fost informat despre un atac cibernetic de tip ransomware care a vizat un furnizor de servicii pentru mai multe spitale din România. Mai multe spitale din țară au fost afectate de acest atac și, în urma acestui incident, DNSC îndeamnă echipele IT ale spitalelor să se concentreze pe restaurarea serviciilor informatice și a datelor, aceasta fiind o prioritate.
Alte postari din Actualitate
Actualitate

Tragedie în Cicârlău: un adolescent de 15 ani găsit mort pe un teren extravilan

Comunitatea din Cicârlău este profund îndurerată după ce, pe 1 iunie, chiar de Ziua Internațională a Copilului, un tânăr de doar 15 ani a fost descoperit fără viață pe un teren extravilan. Alerta a fost dată duminică, iar polițiștii de la Poliția Orașului Tăuții-Măgherăuș s-au deplasat de urgență la fața locului pentru a investiga circumstanțele tragediei.

Actualitate

Parohia Ortodoxă Recea organizează proiecția filmului „Împăratul Împăraților”

Pe 30 iunie, la ora 18:00, Parohia Ortodoxă Recea va găzdui proiecția filmului „Împăratul Împăraților”, o producție dedicată întregii familii. Evenimentul, adresat atât copiilor, cât și adulților, va avea loc la biserica din Recea și promite să ofere o experiență spirituală și educativă, potrivită pentru toți participanții.

Actualitate

Un bărbat din Baia Sprie, condamnat la închisoare, prins de poliție

Pe 1 iunie 2026, polițiștii din Baia Sprie au reușit să identifice și să rețină un bărbat de 45 de ani, căutat în baza unui mandat de executare a pedepsei cu închisoarea emis de Judecătoria Cluj. Acesta a fost condamnat la cinci ani și șase luni de detenție pentru tentativă de omor.

Actualitate

Colectivul Penitenciarului Baia Mare regretă dispariția generalului Costică Voicu

Colectivul Penitenciarului Baia Mare exprimă un profund regret la aflarea veștii despre decedarea domnului general Costică Voicu. Acesta a fost un pilon important în cadrul instituțiilor de ordine publică, lăsând în urmă o moștenire valoroasă și un exemplu de profesionalism și dedicare.

Acasa Recente Radio Județe